Čtení z nevydaného autobiografického rukopisu Jana Buriana.

Je muž schopen postarat se o děti, když manželka odjede do zahraničí?

Jak to vypadá? A co se vlastně děje, když žena není doma?

Poměrně veselé čtení o drsných věcech. Posuďte sami.

Ženám pro zábavu, pánům pro poučení.

Vstupné dobrovolné.

_____________________________________________________________

Spisovatelka Petra Braunová pasovala v obřadní síni děti na malé čtenáře

pasování 10

Historicky první pasování dětí z prvních, druhých a třetích tříd na malé čtenáře proběhlo v úterý 14. června 2016 v prostorách obřadní síně radnice ve Frýdlantě. Pasování čtyřicítky dětí se ujala spisovatelka knih nejen pro děti, ale i pro dospělé, Petra Braunová. Akci připravila pro malé čtenáře Městská knihovna Frýdlant ve spolupráci s Městem Frýdlant.
Pasování se zúčasnily čtyři desítky dětí z prvních, druhých a třetích tříd ZŠ, ZUŠ a MŠ Frýdlant. Šlo o vybrané děti z jednotlivých tříd, pasování pro ně bylo odměnou za pilné učení čtení a jeho trénování. "Obvykle jsou pasovány na čtenáře děti v prvních třídách, my jsme ale pasovali i děti starší. To proto, že čtení není pro děti jednoduché a ještě do třetí třídy ho musí pilně trénovat," vysvětlila Radka Wittmayerová z Městské knihovny ve Frýdlantě.
Děti si po pasování odnesly domů knihu, pamětní list a také speciální záložku s otevírací dobou městské knihovny. Aby si mohly najít, kdy si do ní mohou zajít pro vybranou knížku.
Ve Frýdlantě to bylo první pasování malých čtenářů, knihovna by na něj chtěla už příští rok navázat.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Knihovnické okénko

Milí čtenáři!

V loňském roce jsme obnovili knihovnické okénko, ve kterém se společně se skřítkem „Knihomolem“ budeme s vámi pravidelně setkávat jak zde, tak na stránkách Frýdlantského zpravodaje.

Knihomol vás bude seznamovat s děním v městské knihovně a upozorňovat na knižní novinky i zajímavé tituly, které pro vás budeme vybírat.

Na vaši návštěvu a přízeň se těší

vaše knihovnice a skřítek

Knihomol

Zajímavá kniha pro čtení i poučení

Kuchařka pro tělo a duši

Po vánočním a silvestrovském hodování mnoho z nás začalo uvažovat na tím, co s nabranými kily? Dieta? Nebo snad změnit způsob stravování?

Proto skřítek Knihomol vybral knihu velmi vhodnou – Kuchařku pro tělo i duši. Tato kniha vás možná přesvědčí, že se dá vařit zdravě a přesto chutně.

Kniha není jen kuchařkou, ale je malou součástí velké vize o životních volbách a optimismu. Jak praví sama autorka, paní Jana Janoušková: „ Ve své knize bych vám ráda nabídla trochu zamyšlení nad životem se vším, co s ním souvisí a o tom, že příprava pokrmů v sobě skrývá i duchovní rozměr, který má ve svém důsledku blahodárný účinek nejen pro naše tělo“.

A jak věděly i naše babičky, láska prochází žaludkem a je nejlepším kořením života.

S přáním „okořeňte si život“ se na vás těšíme a přijďte si k nám do knihovny pro Kuchařku pro tělo a duši i další zajímavé knihy…

Výlet z Frýdlantu za tradicemi Lužických Srbů se vydařil

Z webových stránek Města Frýdlant

Fotka:

Knihovna připravila pro děti dva hravé programy

komiks hlavní

Dva zajímavé interaktivní programy připravila na březen pro děti mateřských a základních škol Městská knihovna ve Frýdlantě. Dětem základních škol je určeno představení komiksu, děti školkové a z prvních tříd si zase mohou užít Seznámení s abecedou. Oba programy nabízí knihovna pro děti nejen v březnu. Objednat se na ně mohou i po zbytek školního roku.

Se zajímavými programy pro děti přišla knihovna právě v březnu především proto, že je označován jako měsíc knihy a čtenářství obecně. Vzbudit mají v dětech zájem o písmenka a knihy nejen plné textu, ale i o ty obrázkové, komiksy.

Malé děti se v prostorách dětské knihovny seznámí hravou formou s abecedou. Připraveno je pro ně i barevné otáčecí kolo s písmenky a úkoly. „U většiny dětí bude tento program vůbec prvním setkáním s knihovnou a tak jim v jeho rámci knihovnu také představím jako domeček pro knihu. Průvodce mi při tom bude dělat náš maskot Knihomol, kterého máme už nejen na obrázku, ale i jako loutku,“ popisuje autorka obou programů Radka Wittmayerová z knihovny ve Frýdlantu.

Druhý program je pak určen dětem základních škol. Zaujme jak děti z prvního, tak z druhého stupně. „Představuji v něm dětem komiks, který určitě znají minimálně díky oblíbenému Čtyřlístku. Vysvětluji pravidla komiksu, jak se v něm mluví, co se schovává do bublin. Děti se během lekce naučí komiksovou abecedu a vytvoří s pomocí obrázků svůj vlastní příběh,“ říká Radka Wittmayerová. Součástí programu je také přiblížení toho, že i výraz tváře je v komiksu důležitým prvkem, který hraje ve vnímání celého příběhu důležitou roli.

A proč se dětem představuje zrovna komiks? „Dnešní doba je zrychlená, vše je hektické, i děti už raději přijímají informace a děj ve zkratce. V tom je komiks dobrý, protože v něm lze na jedné jediné stránce v podstatě převyprávět celý lidský život. Tak, jak to ukazuji například na příběhu Jana Husa. O jeho osobnosti na těch několika málo obrázcích může vypovídat mnohé. Co má na sobě, co drží v ruce, jak se tváří, co zrovna dělá a pak také co si myslí nebo co říká, což se schová do bublin,“ doplňuje autorka programu.

Oba programy nejsou určeny výhradě pro školy a školky ve Frýdlantě, přihlásit se do nich mohou i školská zařízení z okolních měst a obcí.

Programy jsou vždy přizpůsobeny věku dětí, které jsou zrovna objednány.

Na snímcích ve fotogalerii se s komiksem seznamují děti z druhého stupně ZŠ Praktická a ZŠ Speciální.

Martina Petrášková, tisková mluvčí MÚ Frýdlant