Knihovnické okénko

Milí čtenáři!

V loňském roce jsme obnovili knihovnické okénko, ve kterém se společně se skřítkem „Knihomolem“ budeme s vámi pravidelně setkávat jak zde, tak na stránkách Frýdlantského zpravodaje.

 

Knihomol vás bude seznamovat s děním v městské knihovně a upozorňovat na knižní novinky i zajímavé tituly, které pro vás budeme vybírat.

Na vaši návštěvu a přízeň se těší

 
vaši knihovníci a skřítek

Knihomol
 

 

7. a 15.6.2022

   PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ na čtenáře se stalo ve frýdlantské knihovně TRADICÍ

Ještě než společně zakřičíme: „Hurá prázdniny!“ a skočíme do nich rovnýma nohama, připomeňme si čtenářskou slavnost našich nejmenších čtenářů - Pasování na čtenáře, které se stalo pro frýdlantské prvňáčky tradicí.

A jak takové pasování probíhá?

Jedná se o slavnostní akt, kdy se frýdlantskou radnicí  rozezní tajemná zaklínací čtenářská formule: Ve jménu pohádek, románů a básní, jménem všech literárních hrdinů a světů tě pasuji na ČTENÁŘE.

Ke slavnostnímu ceremoniálu je vždy přizván spisovatel dětských knížek, coby rytíř Řádu krásného slova. Dětem, ještě před samotným slavnostním aktem vysvětlí, jak taková kniha vzniká a jaká je cesta knihy od napsání až po vydání. Skřítek KNIHOMOL dohlíží na to, jak prvňáčci zvládli během školního roku abecedu a čtenářské dovednosti.

K této slavnostní chvíli byly během let jejího znovu vzkříšení od r.2016 přizvány významné osobnosti českého dětského čtenářství. Právě v roce 2016 odstartovala „PASOVÁNÍ“ Petra Braunová, následující rok 2017 Ivona Březinová. Z daleké Ostravy k nám v r. 2018 zavítala Zuzana Pospíšilová a v r. 2019 se pasování ujala místní frýdlantská rodačka Sandra Dražilová Zlámalová.

Ročník 2020 byl posunut kvůli uzavření škol z důvodu pandemie koronaviru z června na říjen 2020. A tak se prvňáčci dočkali své slavnostní chvíle pasování až na začátku své druhé třídy. Zástupkyní spisovatelů dětské literatury byla pro tentokrát Danka Šárková z Krkonoš.

Jednou z našich nejlepších současných spisovatelek knih pro malé děti 1. stupně ZŠ je Daniela Krolupperová, která malé čtenáře popasovala loni v r. 2021.

Letošní, již sedmý ročník se netradičně „zdvojil“, aby o svou slavnostní chvíli nepřišli prvňáčci ze všech frýdlantských škol, pasovalo se nadvakrát. A tak 7.6.2022 přijala pozvání Ivana Peroutková spisovatelka, redaktorka a překladatelka v jedné osobě. Je to svérázná milá dáma a její knížky zaujmou i dospělé čtenáře. Její „Aničky“ oslovují již léta dětskou duši. Prvňáčkům přivezla kromě knížek i opravdovou panenku Valentýnku, která na vás děti čeká společně s Knihomolem v knihovně!

O týden později 15.6.2022 roztančila Frýdlantskou radnici  společně s malými prvňáčky rodačka z Frýdlantu Lenka Jakešová. Její písničky a nyní i knížky s pohádkami a s básničkami provází generace malých dětí, které vyrostly právě na jejích písničkách…

Na co a na koho se mohou děti těšit příští čtenářské pasování? „Prvňáčci, nechejte se překvapit.

Věřím, že tato tradice „PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE“ dokáže přivést děti ke čtení knížek. Čtení je radost, kterou můžeme sdílet společně. Nezbývá než si přát, aby dětem láska ke čtení a knihám vydržela po celý život.

Za Městskou knihovnu Frýdlant Radka Wittmayerová a nyní i „Pasovací rytíř“ Petr Praun

2.6.2022

09:30-11:00h

Ano v tento datum začínáme s naší další  (doufejme že pravidelnou) akcí ČTIVÉ KLUBKO S KNIHOMOLEM
Pravidelné to setkávání nejmenších dětí a rodičů v rámci projektu BOOKSTART 1 pro děti 0-3 roky. Můžete se těšit na čtení povídání a další aktivity.
Akce se koná v naší knihovně a to za za každého počasí :)
Přijďte jste zváni
 

 

 
 
 
 
 
 
20. dubna 2022 v 17:00h v budově Střediska sociální péče Frýdlant  v Novoměstské ulici pořádá Městská knihovna ve spolupráci s městem Frýdlant a střediskem sociální péče Frýdlant besedu s meditací se  spisovatelkou Renatou Šindelářovou nad knihami " Jen jeden svět a Můj svět v tobě".
 
Kniha není jen způsob krácení volného času. Není to jen příběh, jehož tajemství dychtíme poznat. Je to pokaždé kousek nás samých. Nalézáme v něm své vnitřní hranice, objevujeme nové obzory, připomínáme si zasuté vzpomínky i myšlenky, které dosud nestihly dozrát...........
 
 

 

 

Městská knihovna Frýdlant spustila své facebookové stránky

      

Jak jste si možná už všimli, nově můžete najít naši knihovnu i na facebooku.  Buďto ve vyhledávání jako Městská knihovna Frýdlant, nebo můžete přímo použít tento odkaz:

 

https://www.facebook.com/Frydlantknihovna

 

A protože Vám chceme být ještě o krůček blíž, tak i na facebooku bychom Vás chtěli informovat, o tom co je u nás v knihovně nového, co připravujeme, případně co pro Vás chystáme.

-Ook-

______________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________