Archiv

 

 

 

9. března 2022 od 17:00  hod  v prostorách výstavní síně radnice Frýdlant, proběhlo „ autorské čtení“ spisovatelky, tvořící a žijící v našem krásném městě, Petry Kouskové,a to z její nové knihy Čarovná.

Příběh knihy se odehrává v autorčině (ale i našem) domácím prostředí, ve frýdlantském okolí a problematika, kterou v knize rozvíjí, by nám mohla být blízká. Hlavní postavou knihy je silná dívka, která si uchová svoji identitu i přes překážky, které ji v životě provází. Poselstvím knihy je, že není důležité, jakou má člověk barvu pleti, krásný příběh se dá najít všude a všude se najdou lidé hodní a zlí.

Vydání knihy bylo plánováno na konec března a podpořit vydání knihy bylo možné pomocí crowdfundingové kampaně nakladatelsvtí Pointa.

https://pointa.cz/project/41b067ab-feb4-11eb-9b6c-4a5df0861c6d

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Burza knih 16.-17.3.2022
 V nabídce bylo nepřeberné množství titulů, které bylo možno zakoupit a přispět tak k obnovení knižního fondu naší knihovny.
 

 

 

 

 

_______________________________________________________________________________________________________________________

Knihovna připravila pro děti dva hravé programy

 

komiks hlavní

Dva zajímavé interaktivní programy připravila na březen pro děti mateřských a základních škol Městská knihovna ve Frýdlantě. Dětem základních škol je určeno představení komiksu, děti školkové a z prvních tříd si zase mohou užít Seznámení s abecedou. Oba programy nabízí knihovna pro děti nejen v březnu. Objednat se na ně mohou i po zbytek školního roku.

Se zajímavými programy pro děti přišla knihovna právě v březnu především proto, že je označován jako měsíc knihy a čtenářství obecně. Vzbudit mají v dětech zájem o písmenka a knihy nejen plné textu, ale i o ty obrázkové, komiksy.

Malé děti se v prostorách dětské knihovny seznámí hravou formou s abecedou. Připraveno je pro ně i barevné otáčecí kolo s písmenky a úkoly. „U většiny dětí bude tento program vůbec prvním setkáním s knihovnou a tak jim v jeho rámci knihovnu také představím jako domeček pro knihu. Průvodce mi při tom bude dělat náš maskot Knihomol, kterého máme už nejen na obrázku, ale i jako loutku,“ popisuje autorka obou programů Radka Wittmayerová z knihovny ve Frýdlantu.

Druhý program je pak určen dětem základních škol. Zaujme jak děti z prvního, tak z druhého stupně. „Představuji v něm dětem komiks, který určitě znají minimálně díky oblíbenému Čtyřlístku. Vysvětluji pravidla komiksu, jak se v něm mluví, co se schovává do bublin. Děti se během lekce naučí komiksovou abecedu a vytvoří s pomocí obrázků svůj vlastní příběh,“ říká Radka Wittmayerová. Součástí programu je také přiblížení toho, že i výraz tváře je v komiksu důležitým prvkem, který hraje ve vnímání celého příběhu důležitou roli.

A proč se dětem představuje zrovna komiks? „Dnešní doba je zrychlená, vše je hektické, i děti už raději přijímají informace a děj ve zkratce. V tom je komiks dobrý, protože v něm lze na jedné jediné stránce v podstatě převyprávět celý lidský život. Tak, jak to ukazuji například na příběhu Jana Husa. O jeho osobnosti na těch několika málo obrázcích může vypovídat mnohé. Co má na sobě, co drží v ruce, jak se tváří, co zrovna dělá a pak také co si myslí nebo co říká, což se schová do bublin,“ doplňuje autorka programu.

Oba programy nejsou určeny výhradě pro školy a školky ve Frýdlantě, přihlásit se do nich mohou i školská zařízení z okolních měst a obcí. 

Programy jsou vždy přizpůsobeny věku dětí, které jsou zrovna objednány.  

Na snímcích ve fotogalerii se s komiksem seznamují děti z druhého stupně ZŠ Praktická a ZŠ Speciální.

 

Martina Petrášková, tisková mluvčí MÚ Frýdlant